Vjernici odbranili vakuf

Prethodni mjesec je obilježio jedan, nimalo mio, dogaðaj pokušaja
pljačke i postavljanja kamena temeljca za medicinsku školu u Novom
Pazaru. U normalnim okolnostima izgradnja jedne škole bio bi dobar znak
napretka i razvoja školstva, ali u našim uslovima sve to je dobilo
političke konotacije. I pored mnogobrojnih intervencija i upozorenja,
predstavnici Opštine Novi Pazar su 12. jula pokušali na vakufskom
zemljištu početi izgradnju ove škole, što vjernici nisu mogli dozvoliti
pa su se predstavnici Opštine nakon razgovora sa predstavnicima
Islamske zajednice povukli sa vakufskog zemljišta.

Prethodni mjesec je obilježio jedan, nimalo mio, dogaðaj pokušaja
pljačke i postavljanja kamena temeljca za medicinsku školu u Novom
Pazaru. U normalnim okolnostima izgradnja jedne škole bio bi dobar znak
napretka i razvoja školstva, ali u našim uslovima sve to je dobilo
političke konotacije. I pored mnogobrojnih intervencija i upozorenja,
predstavnici Opštine Novi Pazar su 12. jula pokušali na vakufskom
zemljištu početi izgradnju ove škole, što vjernici nisu mogli dozvoliti
pa su se predstavnici Opštine nakon razgovora sa predstavnicima
Islamske zajednice povukli sa vakufskog zemljišta.

Ministarstvo vjera, na čelu sa ministrom Radomirom Naumovim, a na zahtjev dr. Mevlud-ef. Dudića, zamjenika predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, u kojem je zatražena hitna intervencija u sprječavanju planirane izgradnje medicinske škole na vakufskoj imovini oduzetoj Islamskoj zajednici poslije Drugog svjetskog rata, a budući da Islamska zajednica raspolaže svom neophodnim dokumentacijom da se radi o imovini koja je predmet vraćanja (sva dokumenta vezana za ovaj plac možete vidjeti u prilogu naše reportaže),  uputilo je pismo Ministarstvu prosvjete na čelu sa ministrom dr. Zoranom Lončarom, u kojem je zatraženo od Ministarstva da prekinu sve planirane radove na izgradnji medicinske škole na nacionalizovanoj vakufskoj imovini.
Istoga dana, kada su predstavnici Opštine pokušali postaviti kamen temeljac, u Mešihat Islamske zajednice je stiglo pismo ministra vjera u Vladi Republike Srbije gosp. Naumova u kome on, izmeðu ostalog, kaže: „Deleći Vašu zabrinutost i polazeći od principijelnog stava da se moraju poštovati odredbe Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama koji u članu 36. stavu 1. jasno precizira da od 1. maja 2006. godine nije dozvoljeno bilo kakvo raspolaganje imovinom koja po odredbama ovog zakona predstavlja predmet vraćanja, niti zasnivanje hipoteke, zaloga ili zakupa na toj imovini, uputili smo pismo ministru prosvete dr Zoranu Lončaru sa predlogom da se obustave svi postupci u vezi sa izgradnjom medicinske škole na nacionalizovanoj vakufskoj imovini.“
I pored ovog pisma predstavnici Opštine i dalje nastoje izgraditi medicinsku školu na vakufskoj imovini, iako pored tog placa postoji skoro duplo veći plac koji je u opštinskom vlasništvu. Nakon ovih dogaðaja predsjednik Opštine, u svome stilu, šalje pismo Vladi Srbije nezadovoljan radom svih institucija, od Ministarstva policije, koje nije upotrijebilo silu protiv okupljenih džematlija, preko Ministarstva prosvjete do Ministarstva zdravlja, prijeteći, čak, povlačenjem podrške Vladi Srbije, kojoj ta podrška nije ni potrebna. Dobro bi bilo još kada bi nas obavijestili kakav je odgovor stigao i da li su predstavnici Ugljaninove političke organizacije spremni odreći se, ne baš malih, plata u državnim institucijama zarad „većih ciljeva“.
Umjesto da predstavnici Opštine i njihovi nalogodavci uzmu pouku iz svih prethodnih pokušaja pljačke vakufa i prestanu nasrtati na ono što nije njihovo, oni su i nakon ovog dana u svojim medijskim nastupima pokušavali okriviti Islamsku zajednicu. U svojim nastupima su na najgnusniji način vrijeðali pripadnike Islamske zajednice. Članovi vladajuće političke grupacije u Novom Pazaru su sa skupštinskih govornica iznijeli niz dezinformacija, a u tome su prednjačili izvjesni ljudi čiji je stav prema islamu i Islamskoj zajednici poznat duže vrijeme, ljudi koji su se zdušno zalagali da se obustavi izgradnja Ženske medrese u Novom Pazaru. Čudne su izjave nekih opštinskih službenika koji izražavaju žaljenje što policija „nije adekvatno reagovala“. Tih izjava se sjećamo i kada je bra-njena zgrada Islamskih ustanova. Gospodo, žalite li to za vremenima kada su muslimani prebijani i zatvarani samo zato što su branili svoje? Eto toliko o političkim programima i nacionalnoj platformi ove političke grupacije koja je na vlasti u našem gradu. 
Dezinformacija koju u posljednje vrijeme pokušavaju plasirati jeste da je Islamska zajednica, uz Medicinski centar, glavni krivac ako ovaj projekt mimoiðe naš grad. Predstavnici Islamske zajednice su u više navrata iskazali svoju želju i volju da pomognu izgradnju medicinske škole, ali naravno na prostoru koji nije vlasništvo Islamske zajednice. Ovo je jedino mogući način da opravdaju svoju nesposobnost da iznaðu pravo rješenje, ili možda nedostatak volje da uvide svoje propuste i obuzdaju svoje bolesne ambicije i prevelike apetite kada je u pitanju vakuf i vakufska imovina. Možda je to neki virus kojim su zaražene stolice vlasti, pa ni naši sadašnji vlastodršci nisu u stanju odoljeti tome.
Sve u svemu, Islamska zajednica želi medicinsku školu u Novom Pazaru i spremna je, u domenu svojih mogućnosti, pomoći njenu izgradnju, ali uz poštovanje svih relevantnih faktora, meðu kojima je svakako Islamska zajednica, što predstavnicima Opštine, izgleda, još nije jasno.
Pozivamo Opštinu Novi Pazar da ostavi svoj inat, predstavnike vladajuće grupacije da na trenutak zaborave svoje lične interese i za dobrobit ovog naroda i ovog kraja iznaðu rješenje za izgradnju medicinske škole. Vi ste jedini krivci ako ovaj projekt zaobiðe naš grad.