HomeAktuelnostiMuftija učestvovao na tribini u Goraždu 18. Marta 2008. Aktuelnosti 648 "Oni su sada vlastito zlo" "Pokazalo se da su svijest, mudrost i jedinstvo muslimana jači od svih negativnosti", kazao je Zukorlić… O aktuelnim dešavanjima u Sandžaku, na tribini "Islamska zajednica-stožer opstanka Bošnjaka u Sandžaku" održanoj u Centru za kulturu Goražde, govorio je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić. On je kazao da uprkos brojnim problemima te političkoj, teritorijalnoj i institucionalnoj rascjepkanosti Sandžak postaje mjesto susreta i raðanja muslimanskog jedinstva. Prema Zukorlićevim riječima, posebno se to pokazalo u posljednjih šest mjeseci kada su oni koji ne žele dobro muslimanskom narodu pokušali razoriti Islamsku zajednicu u Srbiji, ali u tome nisu uspjeli. – Mislili su da će uspjeti napraviti efekt svršenog čina i izazvati kolaps u našim redovima, ali to se svelo na šaku ljudi koji u beogradskim medijima imaju priliku govoriti u ime muslimana. U startu smo bili zabrinuti, ali sada je situacija stabilna. Još je 15 ili 16 ljudi van sistema IZ od 140 imama u Sandžaku, ali oni su sada vlastito zlo i zlo onoga ko ih je poslao. IZ je pobijedila ovo iskušenje, požar je lokalizovan. Nije potpuno ugašen, ali svaki požar koji se lokalizuje bude i ugašen – kazao je Muamer ef. Zukorlić na tribini, koju je organiziralo Goraždansko muftijstvo. Zukorlić je posebno istakao pomoć koju je dobio iz BiH. – U najtežim trenucima osjetili smo šta znači imati jaku podršku i jakog vjerskog poglavara kakav je reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić koji brine ne samo o muslimanima unutar BiH. Pokazalo se da su zahvaljujući i podršci iz okruženja, svijest, mudrost i jedinstvo muslimana jači od svih negativnosti – rekao je Zukorlić. avaz.ba Fotogalerija: {gallery}aktuelnosti/gorazde{/gallery} Videogalerija: 1. dio: {google}-138479571798056255{/google} 2. dio: {google}-6261749335216184069{/google}