HomeAktuelnostiPredsjednik Mešihata na Manifestaciji “Kur’an – Allahov govor“ u Dortmundu 20. Marta 2016. Aktuelnosti, Mešihat, Predsjednik Mešihata, Informativna služba 2897 Manifestaciju “Kur'an – Allahov govor”, u subotu uvečer 19.03.2016. godine, u Dortmundu u Njemačkoj, otvorio je domaćin skupa, imam džemata Haris ef. Kalač, koji je poselamio prisutne. „Ono što raduje jeste da je velika prisutnost na skupu Allahove riječi pokazala da smo svjesni veličine ove noći. One koji se okupe radi Allahove riječi Allah će spomenuti kod Svojih meleka i spustiti na njih smirenost i sekinet (mir). Poslanik kaže da će na Sudnjem danu proživjeti ljude koji će biti svijetlih lica na posebnim minberima od bisera, gdje će im drugi zavidjeti. Ko su oni? To su oni koji se u ime Allaha međusobno vole. Iz raznih su mjesta, ali se vole kao braća. Mi smo to večeras pokazali“ – rekao je efendija Kalač. Nakon njega odlomke iz Kur'ana Časnog proučio je mladi hafiz Edin Matović. Melodičnim glasom i emotivnim učenjem bio je pravi promoter Allahove riječi i ponosno predstavio Medresu „Gazi Isa-beg“ čiji je učenik trećeg razreda. Jedan od gostiju bio je i hafiz Fuad Abdullah Seferagić, poznati izvođač duhovne muzike, kantautor iz Bosne koji je napisao veliki broj ilahija i kasida. Na početku predstavio se novom kasidom nastalom prije dva mjeseca koja je posvećena sirijskom dječaku Ajlanu koji se utopio u moru. Njegova izvedba natjerala je suze na oči prisutnima. Predsjednik Mešihata IZ-e u Srbiji muftija dr. Mevlud ef. Dudić uručio je zahvalnicu predsjedniku IKC „Sandžak“ u Dortmundu Nusretu Baliću ističući da je on svojevrsni general, a takvih je pun Sandžak. “Svi ste ovdje došli zato što volite Allaha i Njegovog Poslanika, a na Sudnjemu danu ljudi će biti sa onima koje su voljeli. Zato budite ponosni na to” – istakao je muftija Dudić. „Kur'an je spas i uputa za one koji imaju svijesti“ – naveo je predsjednik Mešihata citirajući ajete o Allahovoj knjizi. “On je najljepša muzika, najljepša melodija, on smiruje srca ljudi, a srca se, doista, kada se Allah spomene smiruju” – dodao je dr. Dudić. Predsjednik Mešihata se osvrnuo na veličinu islama, ističući da je naša vjera čistoća i pravda te da će sretan biti i na ovom i na budućem svijetu onaj koji bude živio islam. „Svi koji su večeras ovdje znat će u kaburu reći: – Allah je moj Gospodar, islam je moja vjera, Muhammed je moj poslanik, jer ste došli svjesni Allaha, jer volite da čujete Njegovu riječ“ – završio je muftija Dudić. Na kraju svog obraćanja prenio je selame od Muamera Zukorlića, za kojeg ističe da se nakon 23 godine svog nevjerovatnog doprinosa Islamskoj zajednici odlučio povući sa funkcije muftije i posvetiti političkoj sceni, jer je to potrebno muslimanima Sandžaka, dodajući da će uvijek biti dio našeg tima, što je izazvalo gromoglasne aplauze. Nakon toga prisutne su ilahijom počastili imami iz Osnabrika – Kemal ef. Salihović i Nedim ef. Tankosić. Poslije jednočasovne pauze, tokom koje su se prisutni imali prilike poslužiti i uživati u muhabetu, nastavljen je program, a na bini se prvi predstavio hfz. Fuad Abdullah Seferagić, učeći odlomke iz Kur'ana Časnog. Mladi umjetnik Muhamed Jakubović prisutnima se predstavio recitacijom “Oporuka”. Realnost ove recitacije natjerala je sve prisutne da razmisle o prolaznosti ovoga i vječnosti budućeg svijeta. Nakon njega prisutnima se obratio Muhamedov otac, glavni imam oblasti Nord Westfalen, Mehmed ef. Jakubović. On je istakao da poslije ovako posebne večeri svi prisutni imaju priliku da kućama odu sretni. “Bog je lijep i voli ljepotu. Kad u prsima i glavi nosite Kur'an, a još uz to vam Allah dadne lijep glas, pa kud ćete većeg ni'meta i veće blagodati” – istakao je efendija Jakubović. Sljedeći učač bio je hfz. Haris ef. Hadžić, već odavno poznat po svom melodičnom i tečnom učenju Kur'ana. Njegovo emotivno učenje dovelo je do suza mnoge prisutne, među kojima i velike poznavaoce Allahove riječi. Nakon njega još jednom ilahijom predstavio se hfz. Fuad Seferagić. Ilahiju “Zbog tebe Ahmede Muhammede”, koja je jedan od najvećih hitova duhovne muzike, zajedno sa hafizom Seferagićem učila je cijela publika. Odlomcima iz Časnog Kur'ana predstavio se i poseban gost iz Makedonije, hfz. Bajram Ajeti. Slušajući njegovu biografiju i činjenicu da je polovina njegove porodice naučila Kur'an napamet, publika je aplauzima nekoliko puta prekidala voditelja. A jedan od gostiju iz Sandžaka bio je i mladi Hamza Škrijelj koji je ove noći imao dvojnu ulogu – moderator programa i izvođač ilahija i kasida. Za sami kraj ove nesvakidašnje manifestacije on se obratio prisutnima i izveo Kasidu o Hadžetu i ilahiju „Moje srce svanulo“ koje su oduševile prisutne. Na kraju, dovu je proučio hfz. Haris ef. Hadžić. Predsjednik Mešihata uručio priznanje predsjedniku IKC “Sandžak” U okviru manifestacije “Kur'an – Allahov govor”, koja je održana u subotu 19.03.2016. godine, predsjednik Mešihata IZ-e u Srbiji muftija dr. Mevlud ef. Dudić uručio je priznanje predsjedniku IKC „Sandžak“ u Dortmundu, gospodinu Nusretu Baliću, u znak zahvalnosti i poštovanja za sve što je uradio za islam i muslimane Sandžaka. “Sandžak je pun generala poput Nusreta. To su ljudi koji su svojim doprinosom na polju islama zadužili sve nas u Sandžaku. Ja sam ponosan na Nusreta i njemu slične ljude” – istakao je muftija dr. Dudić. Predsjednik Mešihata je završio riječima kako na Balića i drugi treba da se ugledaju. SANA – Hamza Škrijelj