HomeAktuelnostiUpriličena svečana akademija povodom 25 godina od osnivanja FIS-a 12. Maja 2026. Aktuelnosti, Fakultet za islamske studije, Predsjednik Mešihata, Informativna služba 273 Na Fakultetu za islamske studije u Novom Pazaru, 12.05.2026. godine, upriličena je svečana akademija povodom jubileja – 25 godina od osnivanja ove visokoškolske ustanove, uz svečanu dodjelu diploma svršenicima osnovnih, master i doktorskih studija. Program svečanosti održan je u amfiteatru Fakulteta u prisustvu predstavnika Islamske zajednice, akademske zajednice, profesora, studenata i brojnih gostiju. Svečanost je otvorena ajetima iz Kur’ana koje je proučio student Muamer Toković, nakon čega su prisutne poselamili moderatori programa Sumeja Hajrović i Irfan Murić, podsjetivši na historijat i značaj Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru. Tokom programa istaknuto je da je kroz ovu ustanovu u proteklih 25 godina prošlo 611 svršenika na svim nivoima studija, te da Fakultet danas predstavlja jednu od najvažnijih obrazovnih ustanova Islamske zajednice u Srbiji. U ime domaćina prisutnima se obratio dekan Fakulteta za islamske studije prof. dr. Enver Omerović. Također, prisutnima se obratio i dekan Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu prof. dr. Mustafa Hasani, koji je govorio o značaju saradnje dvije institucije i ulozi Fakulteta za islamske studije u akademskom i obrazovnom razvoju Sandžaka i regiona. Na svečanosti je govorio i predsjednik Mešihata Islamske zajednice, muftija sandžački prof. dr. Mevlud ef. Dudić. Na kraju skupa dodijeljena su priznanja profesorima dr. Hajrudinu Baliću i dr. hfz. Almiru Pramenkoviću za dvije decenije uspješnog rada na Fakultetu, kao i dr. Nedžadu Redžepoviću povodom deset godina rada. Priznanja su uručena i najboljem studentu osnovnih studija, Ilhanu Suvodolcu, kao i studentici master studija Naili Mavrić za ostvarene rezultate i uspjeh tokom studiranja. Ove godine dodijeljeno je ukupno 36 diploma, od čega 17 diplomaca, 17 mastera i 2 doktora.