HomeAktuelnostiKurbanska akcija Mešihata uspješno se privodi kraju 28. Maja 2026. Aktuelnosti 1019 Akcija klanja kurbana za 2026. godinu, koju je Mesihat Islamske zajednice započeo prvog dana Kurban bajrama, nastavljena je drugog dana i uspješno se privodi kraju. Koordinator akcije, dr. Rešad ef. Plojović – zamjenik predsjednika Mešihata, ističe da ovogodišnja kurbanska akcija teče u skladu sa planom i bez ozbiljnijih problema na terenu, uz očekivanje da će biti okončana krajem drugog dana Bajrama. U pratnji direktora Medrese Gazi Isa-beg, Adnan ef. Dupljaka, dr. Plojović je obišao tri klanice na prostoru Novog Pazara u kojima se vrši šeriatsko klanje krupne i sitne stoke, kao i kapacitete Medrese za smještaj mesa, uvjerivši se tom prilikom da su spremne za prihvat mesa, te da sve teče u skladu sa planom i dogovorom. Imajući u vidu da će količina dobijenog kurbanskog mesa biti značajno veća od maksimalnih smještajnih kapaciteta u hladnjačama Medrese, dio mesa će biti podijeljen socijalnim ustanovama u okruženju, a drugi dio će biti doniran članovima džemata u Kraljevu, Kragujevcu i Beogradu, kako bi se na ovaj način doprinijelo da osjete dodatnu radost Kurban bajrama. Zamjenik predsjednika Mešihata je još jednom izrazio zahvalnost svima koji su svojim učešćem u kurbanskoj akciji Mešihata pokazali visok stepen svijesti, povjerenja i podrške svojoj Zajednici, olakšavajući na taj način rad njenih odgojno-obrazovnih i humanitarnih ustanova, koje su primarni korisnici kurbanskog mesa tokom godine, ali i potvrdili solidarnost sa svojom braćom, muhtačnim članovima džemata Islamske zajednice na prostoru Sandžaka i Muftijstva beogradsko-novosadskog. Molimo Uzvišenog Allaha da ukabuli sve naše kurbane i učini ih potvrdom naše iskrene bogobojaznosti, uzrokom međusobnog zbližavanja, te zamjenom za iskušenja i ljudsku i materijalnu žrtvu u našim porodicama i imovini.