Namaz bolesnika

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Bolesnik će, ako može, klanjati stojeći. Ako mu to donese poteškoće, klanjat će sjedeći. Ako mu i to čini poteškoće, naklonit će se glavom (simbolično). Ako mu, pak, i to prouzrokuje poteškoće, neka izgovara tesbih.” (Taberani u El-Evsatu)

 

Kako će bolesnik obavljati namaz?

Bolesnik će obavljati namaz onako kako bude mogao i kako mu zdravstveno stanje dozvoljava, jer se prenosi od Imrana ibn Husejna da je rekao: “Imao sam poteškoće s hemoroidima, pa sam pitao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako da klanjam? Odgovorio mi je: – Klanjaj stojeći ako možeš, a ako ne onda sjedeći, a ako ni to ne možeš, onda ležeći.“ (El-Buhari)

Kako će postupiti bolesnik koji nije u stanju učiniti ruku’ i sedždu?

Bolesnik koji nije u stanju učiniti ruku’ i sedždu učinit će to simbolično svojim pokretom tijela i glave koliko je moguće.

Kako će postupiti bolesnik koji nije u stanju klanjati sjedeći?

Bolesnik koji nije u stanju klanjati sjedeći, klanjat će simbolično, ležeći na leđima, okrenuvši noge prema kibli i podignuvši malo koljena.

Kako će postupiti bolesnik koji nije u stanju klanjati simbolično ležeći?

Bolesnik koji nije u stanju učiniti ruku’u i sedždu i klanjati simbolično ležeći, neće to činiti okom ili obrvama, već će odložiti klanjanje namaza i činiti tespih, tj. zikriti, jer se prenosi od Ibn Abbasa, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Bolesnik će, ako može, klanjati stojeći. Ako mu to donese poteškoće, klanjat će sjedeći. Ako mu i to čini poteškoće, naklonit će se glavom (simbolično). Ako mu, pak, i to prouzrokuje poteškoće, neka izgovara tesbih.” (Taberani u El-Evsatu)

Kako će postupiti osoba ukoliko se razboli u namazu?

Ukoliko se osoba razboli u namazu, završit će ga onako kako može, sjedeći ili ležeći.

Kako će postupiti bolesnik koji klanja sjedeći čineći ruku’ i sedždu ukoliko ozdravi od bolesti u istom namazu?

Bolesnik koji klanja sjedeći, a zatim ozdravi od bolesti u istom namazu, nastavit će namaz kao zdrava osoba – stojeći.

Kako će postupiti bolesnik koji klanja ležeći na simboličan način, klimajući glavom na ruku’u i sedždi ,ukoliko ozdravi u istom namazu?

Bolesnik u takvom stanju neće nastaviti namaz, već će početi namaz ispočetka.

Kada spada obaveza naklanjavanja namaza s osobe koja je u stanju besvijesti ili gubitka razuma?

Obaveza naklanjavanja namaza spada ukoliko takvo stanje potraje duže od jednog dana i noći i kada broj propuštenih namaza bude šest i više, jer se prenosi da je Ibn Omer, radijallahu anhu, pao u nesvijest i tako ostao cijeli dan i noć. Kada se osvijestio, nije naklanjavao propuštene namaze prije nego što je nastavio sa klanjanjem redovnih namaza. (Darekutni)

Da li je dozvoljeno naklanjavati propuštene namaze umrle osobe?

Nije dozvoljeno naklanjavati propuštene namaze umrle osobe, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Neka niko ne posti ni za kog i neka niko ne klanja ni za kog, ali neka nahrani siromaha za drugog.“ (Muveta, imam Malik)

 

 

Naklanjavanje propuštenih namaza

 

Koji je propis naklanjavanja propuštenih namaza bez opravdanog razloga?

Propuštanje namaza bez opravdanog razloga spada u velike grijehe, ali iako ih je osoba namjerno ili nenamjerno izostavila, dužna ih je naklanjati.

Kada nije dozvoljeno naklanjavati propuštene namaze?

Propuštene namaze nije dozvoljeno naklanjavati u tri vremenska perioda: kada sunce izlazi, kada je sunce na polovini neba i kada sunce zalazi, jer u tom periodu nije dozvoljeno obavljanje namaza, pa makar i nafila namaz bio.

Koji se namazi naklanjavaju?

Namazi koji se naklanjavaju su: farz namazi i vitr namazi, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko zaboravi namaz, neka ga klanja kada se sjeti. Nema druge otkupnine za njega osim toga (…i obavljaj namaz radi sjećanja na Mene).” (El-Buhari)

Da li je redoslijed prilikom naklanjavanja namaza obavezan?

Redoslijed prilikom naklanjavanja namaza je obavezan. Prenosi se od Ibn Mes’uda da su idolopoklonici spriječili Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da klanja četiri namaza na dan bitke na Handeku. Kada je prošao dobar dio noći, zatražio je od Bilala, radijallahu anhu, da prouči ezan. Kada je proučio ikamet, klanjali su podne namaz. Zatim je ponovo proučio ikamet, pa su klanjali ikindiju. Proučio je ikamet, pa su klanjali akšam namaz. Ponovo je proučio ikamet, pa su klanjali jaciju. (Tirmizi)

Kada redoslijed nije obavezan prilikom naklanjavanja namaza?

Redoslijed prilikom naklanjavanja namaza nije obavezan u sljedećim slučajima:

– ko nema dovoljno vremena da se naklanja propušteni namaz prije redovnog namaza;

– usljed zaborava;

– u slučaju da se nagomila veliki broj propuštenih namaza, kao naprimjer šest propuštenih namaza i vitr namaz.

R: Islamske teme, A: Mr. Asmir-ef. Crnovršanin, Glas islama 334