Kurban-bajramska hutba predsjednika Mešihata muftije sandžačkog dr. Mevlud-ef. Dudića

Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji muftija sandžački dr. Mevlud ef. Dudić održao je bajramsku hutbu u Islamskom centru Gazilar, koju prenosimo u cijelosti:

Hvala Allahu, džellešanuhu, Gospodaru svjetova, Koji nas je počastio danima Kurban bajrama, danima žrtve, blizine, milosti i zajedništva. Njemu zahvaljujemo na svim blagodatima kojima nas daruje, a salavat i selam donosimo na posljednjeg Allahovog poslanika Muhammeda, alejhis-selam, njegovu časnu porodicu, ashabe i sve iskrene vjernike do Sudnjega dana.

Draga braćo, poštovani vjernici

Danas nije običan dan. Bajram nije samo radost, niti samo običaj koji se prenosi s koljena na koljeno. Bajram je ogledalo našeg stanja. On pokazuje koliko smo spremni biti ljudi jedni drugima, koliko smo spremni žrtvovati svoju sebičnost zarad porodice, zajednice i općeg dobra.

Kurban bajram nas vraća Ibrahimu, alejhis-selam, i njegovoj iskrenosti prema Gospodaru. Vraća nas Ismailu, alejhis-selam, njegovoj pokornosti i povjerenju. To nije samo priča iz prošlosti, to je poruka svakom čovjeku danas: bez žrtve nema ni uspjeha, ni opstanka, ni dostojanstva.

Budimo svjesni poruka ovog velikog dana. U jednoj od njih nam se podcrtava da moramo nešto žrtvovati da bismo drugo dobili. To je lekcija koju hiljadama godina učimo iz primjera oca i sina, Ibrahima i Ismaila a.s. Žrtvujmo sebičnost i oholost da bismo zadobili ljubav, pažnju i povjerenje.

Kurban nas čini bližima Bogu, roditeljima i djeci, rodbini, prijateljima i komšijama. Spremnost na žrtvu za drugog u naše živote unosi sigurnost, mir i spokoj.

Kurban bajram nas uči da obilazimo rodbinu. Da pomognemo siromaha. Da oprostimo. Da ne nosimo mržnju u srcu.

Najveća pobjeda nije pobijediti drugoga čovjeka. Najveća pobjeda je pobijediti sebe.

Braćo i sestre

Vjera u Boga i obredi koje obavljamo čine nas zajednicom ljudi pokornih Bogu. Iz pobožnosti i ljubavi prema Njemu izviru naše bratstvo, život u miru i međusobnom povjerenju. Stoljećima smo kao zajednica muslimana, na isti način i s istim žarom, potvrđivali svoj put. Mi vjerujemo u Jednog Boga i trudimo se da slijedimo Njegove poslanike i njihov put u vjeri. Svoju snagu crpimo iz Božije riječi i savjeta i oporuka vjerovjesnika koji su nam ih ostavili u emanet.

I naučili smo da u svakom mraku, ma koliko crn bio, postoji svjetlo koje nam Uzvišeni daje. Osvjedočili smo se da nijedna kušnja, ma koliko bila velika, nije veća od Božije milosti. I naučili smo da je onome ko se trudi i u Allaha pouzda dovoljna ta snaga za cijeli život. Zaista je svakome od nas dovoljan samo Allah, naš Hranitelj i naš Gospodar.

Današnji svijet ima svega osim mira. Ima tehnologije, bogatstva i sile, ali čovjek nikada nije bio usamljeniji i nemirniji. Dok se ljudi mole Bogu na različitim stranama svijeta, dok muslimani obavljaju hadž i prinose kurbane, dok vjernici traže smisao života, na mnogim mjestima i dalje se prolijeva krv nevinih.

Zato je danas najveća potreba čovječanstva da se vrati vjeri, moralu i čovječnosti.

Danas, hvala Bogu, ovdje u državi, živimo u miru s našim komšijama i prijateljima. Radimo i podižemo svoju djecu, brinemo o roditeljima, pomažemo slabima, bolesnima i siromašnima.

I ovaj Bajram dočekujemo gledajući kako širom svijeta ljudi ostaju bez života, porodica, vlastitih domova, imetka i svega onoga što je po Božijim i ljudskim zakonima sveto. Niko nije pošteđen stradanja, čak ni bespomoćna i nedužna djeca. Zato neka naše arefatske i bajramske dove budu upućene za mir i blagostanje u cijelom svijetu, da budemo pošteđeni ovih izkušenja.

I u ovim danima naše velike radosti, danima Bajrama, naše dove upućujemo Allahu, moleći Ga za mir u svijetu, među narodima i među vojskama. Molimo Ga da nas i našu djecu učini sinovima svjetla, a ne tame, da budemo od onih koji ljudima najavljuju radosne vijesti i koji se natječu u dobru, s dobrim i čestitim ljudima.

Ne može narod opstati bez reda. Ne može zajednica trajati ako svako misli da je iznad zajednice. Zato su naši preci gradili džemate, medrese i Islamsku zajednicu. Znali su da pojedinac prolazi, ali institucija ostaje da čuva vjeru i narod.

Zato čuvajmo jedni druge. Čuvajmo naše institucije, Univerzitet, Islamski fakultet, medrese, dječja obdaništa, Školu Kur'ana, Centar za humanitarni rad Hajrat, Media centar, Izdavačku kuću El-Kelimeh.

Draga braćo i poštovane sestre

Islamska zajednica i njene ustanove ponos su svakog muslimana, a mnogima su trn u oku, zbog toga je ona sa svojim ustanovama nama obaveza i amanet.

Potrudimo se da uredimo naš život u duhu zajedništva, poštovanja i međusobnog povjerenja. Ostavimo iza sebe podjele, podvale i prevare, jer to nije život dostojan čovjeka.

Kao muslimani ove države ni ove godine nismo bili u prilici organizirano putovati na hadž, uživati u ljepoti Časne Kabe i osjetiti njenu svetost, ali smo umjesto toga pozvani da dodatno pokažemo poštovanje prema svetosti časti, dostojanstva i obraza brata muslimana, na koju mnogi svakodnevno svojom riječju i djelom olahko udaraju, a za koju veliki ashab Allahovog Poslanika, Abdullah ibn Omer r.a., reče da je veća i od svetosti Kabe, što nam i sam Allahov Poslanik a.s. poruči na oprosnom hadžu.

Neka naša bajramska žrtva bude ispunjena iskrenom bogobojaznošću i nadom da će naši kurbani i svi drugi ibadeti biti primljeni kod Gospodara svjetova.

Znajmo da je tajna uspjeha na ovome svijetu u međusobnom potpomaganju u dobru i odvraćanju od zla.

Svim muslimanima u Srbiji i Sandžaku, Bošnjacima širom dijaspore, cijelom ummetu Poslanika Muhammeda a.s.

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN