Izazovi i trijumfi: Kako obrazovanje oblikuje budućnost Aškalija

Uprkos izazovima, zajednica Aškalija u Srbiji odlučna je u svojoj borbi za obrazovanje.

U reportaži, kroz priče trojice pripadnika aškalijske nacionalne manjine, Ramiza, Adama i Vebije, vidimo kako obrazovanje može biti ključ za uspjeh i napredak. Ova zajednica je primjer kako obrazovanje može premostiti kulturne i vjerske razlike i otvoriti vrata svijetu.

Obrazovanje je ključ za budućnost svake zajednice. Za Aškalije u Beogradu to je i sredstvo za očuvanje tradicije, integraciju u društvo i otvaranje vrata svijetu. Kroz obrazovanje ova zajednica može izgraditi bolju budućnost za sve svoje članove.

 

Ramiz: Očuvanje tradicije kroz obrazovanje i zajedništvo

Ramiz-ef. Ćurkoli je oduvijek bio ponosan član svoje zajednice. Nakon završetka Medrese postao je imam u džematu Makiš, naselju udaljenom svega osam kilometara od centra Beograda. Njegova mahala, koja broji oko 40 kuća/porodica, većinom je naseljena Aškalijama koji su se doselili sa Kosova tokom ‘90-ih.

Usprkos tome što su smješteni u srce glavnog grada Srbije, Ramiz i njegova zajednica uspjeli su očuvati svoju vjeru, jezik i kulturu.

“To što živimo u Beogradu, a uspjeli smo očuvati našu vjeru, jezik i kulturu predstavlja veliki uspjeh za našu zajednicu”, ističe Ramiz. On se prisjeća vremena kada nisu imali mesdžid i kada su teravije u Ramazanu i namazi obavljani po kućama. Međutim, 2011. godine, uz Allahovu pomoć, izgradili su mesdžid u kojem se danas odvijaju sve aktivnosti, od klanjanja svih pet vakta namaza do obavljanja džume i bajram namaza.

Ramiz-efendija naglašava važnost obrazovanja kao ključnog faktora za napredak i integraciju zajednice. On je svjestan da, iako mnogi mladi u njegovoj mahali završe osnovnu školu, postoji potreba da se više njih ohrabri da nastave srednje obrazovanje i fakultet.

“Obrazovanje je most ka boljoj budućnosti za sve Aškalije”, kaže Ramiz, ističući potrebu da se podigne svijest o obrazovanju njihove nacionalne manjine.

 

Adam: Obrazovanje kao sredstvo integracije

Adam Fetahi, rođen 1996. godine u Beogradu, predstavlja primjer kako obrazovanje može biti sredstvo integracije. Nakon završetka Više elektrotehničke škole na Voždovcu, sada radi u struci u privatnoj firmi.

“Volio bih da se što više naših ljudi educira. Pokažimo im da i mi možemo”, kaže Adam. Njegova priča je svjedočanstvo o tome kako obrazovanje može premostiti kulturne i vjerske razlike, ali i kako je važno da se ne stidimo svojih korijena i identiteta.

 

Vebija: Jezici kao most ka svijetu

Vebija Kajtazi je od malehna imao strast prema jezicima. Do svoje 12. godine već je znao četiri jezika. Njegova ljubav prema jezicima navela ga je da upiše arapski jezik na Univerzitetu u Beogradu.

“Arapski jezik sam odabrao radi boljeg poznavanja našeg maternjeg jezika i univerzalnog jezika svih muslimana”, objašnjava Vebija. Njegova strast prema jezicima primjer je kako obrazovanje može otvoriti vrata svijetu, ali i kako je važno razumjeti i cijeniti svoje korijene.

Kroz priče Ramiza, Adama i Vebije zajednica Aškalija u Beogradu ne samo da je predstavila svoju bogatu kulturu i tradiciju, već je i naglasila ključnu ulogu obrazovanja u oblikovanju budućnosti. Svaka od ovih priča dokaz je da obrazovanje nije samo sredstvo za stjecanje znanja, već i alat za osnaživanje pojedinaca i zajednica, omogućavajući im da se bore protiv predrasuda, izazova i da grade mostove razumijevanja.

U svijetu koji se često suočava s podjelama obrazovanje pruža platformu za dijalog, razumijevanje i zajednički rast. Zajednica Aškalija, sa svojim naglaskom na obrazovanju, postavlja temelje za svijetlu budućnost, gdje će naredne generacije biti još bolje opremljene da doprinesu društvu i svijetu. Njihova posvećenost obrazovanju podsjetnik je da, bez obzira na pozadinu ili okolnosti, svako od nas ima moć da oblikuje svoju sudbinu i doprinese boljem sutra.