Hodanje po ivici

Lahko je vjerovati kada vam sve ide od ruke. Međutim, kada nas udare bičevi kušnje, teže je držati se nekih Allahovih svojstava i imena. Tada se kod vjernika očituje snaga vjere.

 

 

U suri El-Hadž Uzvišeni Allah najprije govori o ljudima koji su u zabludi i čine sve da druge odvuku u zabludu. To su zli ljudi, koji se raspravljaju o Allahu, a o Njemu ništa ne znaju, samo sa ciljem da izraze mržnju prema Allahu, islamu, muslimanima, Vjerovjesniku, Kur'anu i svemu što je islamsko. Nije im dovoljno to što su lično u haosu, već žele i druge uvući u taj haos. O njima ne želim govoriti. Želim govoriti o drugoj grupi ljudi, o onoj koja ide „po ivici“, kao što u bukvalnom prijevodu ajeta stoji:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَعْبُدُ اللهَ عَلَى حَرْفٍ

Ima ljudi koji obožavaju Allaha „na samoj ivici“.

U ajetu se koristi riječ harf, a jedno od njenih značenja je „rub, ivica provalije“. Šta znači obožavati Allaha na samoj ivici? To znači da su nekada bliže zabludi, a nekada bliže Pravome putu. Šetaju se po ivici provalije, kao da će svakog momenta pasti s nje. Dakle, nestabilni su u vjerovanju i obožavanju Allaha. Nemaju jasnu viziju. Na mnogo pitanja nemaju odgovore. Emocije su im pomiješane. Kako se to stanje manifestira na takvog muslimana? Uzvišeni Allah daje odgovor:

فَإِنْ أَصَابَهُ خَيْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ

Ako ga prati sreća, on je smiren.

وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَةٌ انقَلَبَ عَلَى وَجْهِهِ

A ako zapadne i u najmanje iskušenje, vraća se nevjerstvu.

Uzvišeni Allah je iskušenje stavio nasuprot sreći i dobru. Nije rekao: „Ako ga zadesi nesreća“ – već je rekao: „Ako zapadne u iskušenje.“ Zašto je to tako? Zato što od Allaha ne dolazi nikakvo zlo, već su poteškoće samo test, iskušenje. Iskušenja su način da se testira snaga vaše vjere i povjerenja u Allahovu milost, ljubav, opskrbu i zaštitu. Vjernik vjeruje u to, makar ne bio u stanju da odmah primijeti sve te blagodati, makar pred vama bili sve sami problemi, kada šejtan napada pitanjima: „Gdje je sada tvoj Allah kada si u krizi?“ Ova vjera se temelji na vjerovanju u gajb, nešto što našim čulima nije dostupno. Zbog toga Allah testira naše vjerovanje, da bismo dokazali svoju vjeru u Njegove planove. Riječ gajb ne znači samo „nevidljivi svijet“. Gajb obuhvata i Allahov plan, koji nismo u stanju shvatiti, ali moramo imati povjerenja da je sve za naše dobro. Allah nikome nije obećao da će mu neposredno nakon jedne poteškoće naići olakšanje.

 

Allah nam ne duguje nikakvo objašnjenje

Mi ne znamo da li će Allah poslati pomoć već sutradan, ili za mjesec ili godinu dana. To ne znamo. Znamo samo da Allah ima plan za svakoga od nas i da moramo imati povjerenja u Njega. Možda olakšanje dođe tek za deset godina. Ni to ne znamo.

Allah vam neće otkriti ono što je skriveno. (Ali Imran, 179)

Neće, jer nam ne duguje nikakvo objašnjenje. On od nas samo traži da Mu vjerujemo da nas On voli više nego što mi volimo sami sebe. On od našeg kažnjavanja ne dobija ništa. Naša patnja ne uvećava Njegovu vlast i moć. Uzvišeni Allah kaže:

Zašto bi vas Allah kažnjavao ako budete zahvaljivali i vjerovali? Allah je Blagodaran i Sveznajući. (En-Nisa, 147)

Zašto mislite da je Njegov cilj da nas kažnjava? Baš to nas je, bukvalno, pitao u navedenom ajetu.

Iskušenja su test vjerovanja. Lahko je vjerovati kada vam sve ide od ruke. Međutim, kada nas udare bičevi kušnje, teže je držati se nekih Allahovih svojstava i imena. Tada se kod vjernika očituje snaga vjere.

Glas islama 336 , Autor: Nouman Ali Khan

Preveo: Senad Redžepović