Mudra i poučna kazivanja o pobožnosti (6)

Abdulah ibn Mesud r.a. je rekao: „Izvršavaj ono što je Allah dž.š. učinio farzom, bit ćeš najpokorniji; kloni se onoga što je Allah učinio haramom, bit ćeš najpobožniji i budi zadovoljan onim što ti je Allah dao, bit ćeš najbogatiji.“

 

Pravda i pobožnost

 

Ako budete sudili među ljudima – sudite pravedno. Zaista je to divno čemu vas Allah savjetuje. (En-Nisa’, 58)

– Jedan sat pravednosti bolji je od šezdeset godina pobožnosti. (Hadis)

– Bolji je caru jedan dan pravde, nego sedamdeset godina pobožnosti. (Narodna izreka)

 

Znakovi mudrosti

 

Poslanik a.s. je rekao: “Kada kod jednog vjernika zapazite pobožnost i da sasvim malo govori, slobodno stupite u njegovo društvo jer mu je data velika mudrost.”

Mudar vjernik je kao što se veli u hadisu: “Zaista, Allah voli dobrotu i blagost i svemu.”

Zunnun el-Misri bio je upitan o pokajanju, pa je rekao: „Pokajanje prosječnih vjernika je od grijeha, a posebnih vjernika je od nemarnosti.“

Ibnu l-Kajjim je zapisao: – O ti koji se odvajaš i osamljuješ, čuvaj se pronicljivosti bogobojaznog, jer on vidi skrivenu stranu tvojih djela iza zastora. Rečeno je: “Čuvajte se pronicljivosti vjernika!”

„Ne može se islamski vjerovati, a neislamski raditi!“ (Alija Izetbegović)

 

Ezan i namaz na vrhovima planina

 

Allah dž.š. je ushićen pastirom koji po vrhovima planina uči ezan i klanja namaz. Tada Uzvišeni Allah kaže: „Pogledajte ovog Mog roba, uči ezan i klanja namaz bojeći se Mene. Već sam Mome robu oprostio i uveo ga u Džennet.“

Upitan je Imam Ahmed: „Kada će vjernik biti potpuno siguran?“ Reče: „Kada zakorači desnom nogom u Džennet!“

 

Govorenje istine i u zadovoljstvu i u srdžbi

 

Allahov Poslanik a.s. je rekao: „Neka strah od ljudi ne bude čovjeku prepreka da govori istinu ako mu je poznata. Zaista, najvrjedniji džihad na Allahovom putu je istinita riječ u prisustvu vladara zulumčara.“ (Ahmed, Musned, 11159)

 

Načini omot za svoju vjeru

 

Hamidu el-Leffafu je neki čovjek kazao: „Posavjetuj me!“ On mu reče: „Načini zaštitu svoje vjere kao što listove Mushafa čuvaš u koricama!“ Kada je pitalac tražio definiranje omota, El-Leffaf mu je rekao: „Ostaviti beskoristan govor sa ljudima, osim što je nužno!“

Hamid el-Leffaf je još rekao: „Znaj da su temelji pobožnosti: kloniti se zabranjenih stvari, bilo velikih ili malih; izvršavati farzove, lahke ili teške; dunjaluk prepustiti onima kojima pripada, bilo to malo ili mnogo.“

 

Dnevna pobožnost

 

Pitali su Hatema el-Esamma šta bi najviše želio? Rekao je: „Najviše bih želio da provedem dan, a da u njemu ne učinim nijedan grijeh!“ (Kušejri, Poslanica o tesavvufu)

 

Istinski pobožnjak

 

Kasim ibn Muhammed priča: „Mnogo smo putovali sa imamom ‘Abdullahom ibn Mubarek rah. Često bih sam sebe pitao po čemu je ovaj čovjek vrjedniji od nas i zašto je mnogo omiljen među narodom? Ako on obavlja namaz, klanjamo i mi; ako on posti, postimo i mi; ako ide u džihad i mi idemo; ako obavlja hadž, pa obavljamo ga i mi? Jedne prilike smo zajedno putovali u Šam i zanoćili u jednoj kući. U neko doba ugasila se lampa, pa smo ustali tražiti štogod da je ponovo upalimo. Kada je neko od nas donio upaljenu svjetiljku, pogledao sam Ibn Mubareka. Lice mu je bilo crveno, a brada ukvašena od suza. Tada sam sebi dao odgovor: Ovo je ono po čemu je ovaj alim vrjedniji od nas. Kada je nestalo svjetla, on je pomislio na prizore Kijametskog dana, koža mu se naježila od straha, a suze se počele slijevati niz brazde njegovog nurom obasjanog lica.“

 

Ko je najpokorniji, najpobožniji i najbogatiji

 

Kazuje se da je ashab Abdulah ibn Mesud r.a. rekao: „Izvršavaj ono što je Allah dž.š. učinio farzom, bit ćeš najpokorniji; kloni se onoga što je Allah učinio haramom, bit ćeš najpobožniji i budi zadovoljan onim što ti je Allah dao, bit ćeš najbogatiji.“

 

Zabavljenost traženjem znanja, dobra i pobožnosti

 

„Selam onoj koja očarava ljepotom, svojim pogledom i blještavilom obraza, onoj koja zarobljava i privlači, divnoj djevojci, od koje um nekima stane pred opisom njene ljepote. Pusti mene na miru i oprosti mi, velim ti, zauzet sam naukom, učenjem i stjecanjem znanja. Na dugom putu sam traženja znanja, činjenja dobročinstva i pobožnosti. Meni nije do pjesmi pjevačica i poznanstava s njima.“ (Šejh Nedžmuddin Omer)

 

Ko vjernika zbrine na dunjaluku, njega će Allah osigurati na Ahiretu

 

Jahja ibn Halid, vezir kod halife Haruna er Rešida, svakog mjeseca je uplaćivao hiljadu direhema poznatom učenjaku i pobožnjaku Sufjanu ibn ‘Ujejni. Sufjan je zbog toga na sedždi učio dovu svome dobročinitelju slijedećim riječima: „Allahu, Jahja se brine za moj dunjaluk, pa se ti pobrini za njegov Ahiret.“

Nakon što je preselio vezir Jahja Ibn Halid, usnio ga je neko od njegovih prijatelja i u snu ga upitao: „Šta je Allah s tobom uradio“, pa mu je odgovorio: „Oprostio mi je grijehe moj Gospodar sebebom Sufjanove dove.“ (Ibn Kesir, El-Bidaje ve n-Nihaje)

 

Rad kao izraz pobožnosti

 

Neki čovjek redovno je posjećivao predavanja hazreti Džafera Sadika r.a. i često se družio s njegovim učenicima. Međutim, odjednom je taj čovjek prestao dolaziti na predavanja, što hazreti Džafer Sadik primijeti i upita: „A šta je s onim čovjekom koji se redovno družio s vama?“

„Dopao je siromaštva i teško živi“, rekoše mu. Onda hazreti Džafer Sadik upita: „A kako se snalazi i od čega se izdržava“, pa mu njegovi učenici kazaše: „Povukao se u kuću i po cijeli dan klanja i ibadeti.“ „Ali kako dolazi do svoje nafake“, upita ih Džafer Sadik, pa mu odgovoriše: „Jedan komšija ga redovno obilazi i donosi mu hranu.“ Hazreti Džafer Sadik na to kaza: „Taj njegov komšija je kudikamo pobožniji čovjek od njega!“

 

Razuman odnos prema onima koji ne znaju

 

Rekao je Hasan el-Basri: „Ako muslimana neko ludo psuje i grdi, on se ponaša blago i razborito. Kad  mu se učini nasilje i nepravda (zulum), on se opet ponaša strpljivo i pravedno. Ne moli ponizno i ne  traži pobožno pravu zaštitu i pomoć izuzev od Allaha dž.š. Među ljudima je dostojanstven, a u osami  Svevišnjem Gospodaru zahvalan. Zadovoljan je nafakom koju pošteno stječe. U dobru je zahvalan  Gospodaru, a u muci bude strpljiv. Ako sjedne ili se sretne sa onim koji zaboravljaju Allaha, on Ga se sjeća i misli na Njega, a ako sjedi sa onima koji se sjećaju Gospodara, on s njima učestvuje u zikru i  upućuje Mu pobožne dove i moli oprost grijeha.“

 

 

Glas islama 336, R: Islamske teme, A: Mr. Muharem-ef. Omerdić